Uppgifter om ministern

Wuolijoki, Hugo Robert Wäinö

338

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 14.12.1872 Hauho

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
14. Tanner
13.12.1926 - 15.11.1927 Minister för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena SDP 338
Tillsammans 338

20.3.2019 7.0. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning