Uppgifter om ministern

Wuolle, Kustaa Bernhard

142

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 20.4.1876 Tampere

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
3. Ingman
27.11.1918 - 17.4.1919 Minister för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena Kokoomus 142
Tillsammans 142

4.12.2021 19.0. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning