Uppgifter om ministern

Wuori, Eero Aarne

374

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 11.8.1900 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
30. Paasikivi III
7.8.1945 - 29.9.1945 Minister i statsrådets kansli SDP 54
27.4.1945 - 29.9.1945 Minister i socialministeriet SDP 156
27.4.1945 - 29.9.1945 Minister i folkförsörjningsministeriet SDP 156
17.4.1945 - 29.9.1945 Minister för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena SDP 166
29. Paasikivi II
16.2.1945 - 17.4.1945 Minister i socialministeriet SDP 61
16.2.1945 - 17.4.1945 Minister i folkförsörjningsministeriet SDP 61
17.11.1944 - 17.4.1945 Minister för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena SDP 152
28. Castren U.
21.9.1944 - 17.11.1944 Minister i ministeriet för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena SDP 58
Tillsammans 374

4.12.2021 19.13. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning