Uppgifter om ministern

Yrjö-Koskinen, Aarno Armas Sakari

635

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 9.12.1885 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
19. Sunila II
21.3.1931 - 14.12.1932 Minister för utrikesärendena Kokoomus 635
Tillsammans 635

18.1.2019 2.59. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning