Uppgifter om ministern

Gestrin, Lars Olof Kristian

2309

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 10.4.1929 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
60. Sorsa II
15.5.1977 - 2.3.1978 Minister i inrikesministeriet RKP 292
15.5.1977 - 2.3.1978 Undervisningsminister RKP 292
59. Miettunen III
29.9.1976 - 15.5.1977 Justitieminister RKP 229
58. Miettunen II
30.11.1975 - 29.9.1976 Justitieminister RKP 305
56. Sorsa
1.10.1974 - 13.6.1975 Handels- och industriminister RKP 256
4.9.1972 - 30.9.1974 Försvarsminister RKP 757
53. Karjalainen II
15.7.1970 - 29.10.1971 Försvarsminister RKP 472
Tillsammans 2309

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Hirsikangas, Päivi 60. Sorsa II 15.5.1977 - 2.3.1978
Hirsikangas, Päivi 59. Miettunen III 29.9.1976 - 15.5.1977
Hirsikangas, Päivi 58. Miettunen II 1.3.1976 - 29.9.1976
Mattlin, Håkan 58. Miettunen II 4.12.1975 - 29.2.1976
Broo, Roger 56. Sorsa 1.10.1974 - 13.6.1975
Nordell, Henrik 56. Sorsa 14.9.1972 - 31.1.1974

27.11.2021 22.21. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning