Uppgifter om ministern

Äikäs, Lasse Taisto

1001

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 26.1.1932 Kuolemajärvi

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
61. Koivisto II
26.5.1979 - 19.2.1982 Försvarsminister Keskusta 1001
Tillsammans 1001

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Ikäheimo, Risto 61. Koivisto II 11.9.1979 - 19.2.1982
Vainio, Ilkka 61. Koivisto II 26.5.1979 - 31.8.1979

4.12.2021 19.1. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning