Uppgifter om ministern

Österman, Hugo Viktor

255

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 5.9.1892 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
18. Svinhufvud II
10.7.1930 - 21.3.1931 Biträdande försvarsminister ammatti/virkamies 255
Tillsammans 255

9.12.2021 9.49. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning