Uppgifter om ministern

Holkeri, Harri Hermanni

1458

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 6.1.1937 Oripää

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
64. Holkeri
30.4.1987 - 26.4.1991 Statsminister Kokoomus 1458
Tillsammans 1458

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Korhonen, Matti Hannu 64. Holkeri 1.5.1990 - 26.4.1991
Medhjälpare Regering Tid
Hiltunen, Harri 64. Holkeri 1.4.1990 - 26.4.1991
Myllyvirta, Jyrki 64. Holkeri 1.3.1990 - 21.4.1991
Rutanen, Pasi 64. Holkeri 1.9.1989 - 30.6.1991
Korhonen, Keijo Tero 64. Holkeri 1.5.1988 - 30.6.1989
Heiniö, Jarmo 64. Holkeri 1.2.1988 - 26.4.1991
Heiniö, Jarmo 64. Holkeri 1.10.1987 - 31.1.1988
Ahtola, Antero 64. Holkeri 24.8.1987 - 28.2.1990
Laurent, Marcus 64. Holkeri 11.5.1987 - 26.4.1991
Alanen, Pekka 64. Holkeri 6.5.1987 - 31.1.1988

7.12.2021 7.14. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning