Uppgifter om ministern

Paasio, Pertti Kullervo

815

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 2.4.1939 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
64. Holkeri
1.2.1989 - 26.4.1991 Statsministerns ställföreträdare SDP 815
1.2.1989 - 26.4.1991 Utrikesminister SDP 815
Tillsammans 815

Arbetat som medhjälpare

Arbetat som minister Minister
56. Sorsa
1.1.1975 - 13.6.1975 Sorsa, Taisto Kalevi
55. Paasio II
1.3.1972 - 4.9.1972 Koivisto, Mauno Henrik

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Kantola, Tarja 64. Holkeri 1.3.1990 - 24.9.1990
Luoto, Jari 64. Holkeri 1.3.1990 - 26.4.1991
Luoto, Jari 64. Holkeri 25.9.1989 - 28.2.1990
Kantola, Tarja 64. Holkeri 1.5.1989 - 28.2.1990
Ruotsalainen, Pekka 64. Holkeri 1.5.1989 - 26.4.1991
Kangas, Lauri Ylermi 64. Holkeri 1.2.1989 - 30.4.1989

4.12.2021 18.22. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning