Uppgifter om ministern

Kanerva, Ilkka Armas Mikael

3258

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 28.1.1948 Lokalahti

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
70. Vanhanen II
19.4.2007 - 4.4.2008 Utrikesminister Kokoomus 352
65. Aho
26.4.1991 - 23.8.1991 Statsministerns ställföreträdare Kokoomus 120
26.4.1991 - 13.4.1995 Minister i finansministeriet Kokoomus 1449
26.4.1991 - 13.4.1995 Arbetsminister Kokoomus 1449
64. Holkeri
28.8.1990 - 26.4.1991 Trafikminister Kokoomus 242
3.2.1989 - 26.4.1991 Minister i finansministeriet Kokoomus 813
30.4.1987 - 28.8.1990 Minister i statsrådets kansli Kokoomus 1217
Tillsammans 3258

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Tiilikainen, Teija 70. Vanhanen II 28.5.2007 - 4.4.2008
Medhjälpare Regering Tid
Arvonen, Jori 70. Vanhanen II 19.4.2007 - 4.4.2008
Kirstilä, Juha 70. Vanhanen II 19.4.2007 - 4.4.2008
Mickelsson, Max 65. Aho 21.2.1994 - 13.4.1995
Nummikoski, Velipekka 65. Aho 27.4.1991 - 20.2.1994
Nummikoski, Velipekka 64. Holkeri 28.8.1990 - 26.4.1991
Nummikoski, Velipekka 64. Holkeri 15.3.1990 - 27.8.1990
Suortti, Kalevi 64. Holkeri 1.11.1988 - 28.2.1990
Saloniemi, Jorma 64. Holkeri 6.5.1987 - 31.10.1988

9.12.2021 9.6. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning