Uppgifter om ministern

Suominen, Ilkka Olavi

1458

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 8.4.1939 Nakkila

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
64. Holkeri
30.4.1987 - 26.4.1991 Minister i utrikesministeriet Kokoomus 1458
30.4.1987 - 26.4.1991 Handels- och industriminister Kokoomus 1458
Tillsammans 1458

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Perälä, Heikki 64. Holkeri 1.3.1990 - 26.4.1991
Perälä, Heikki 64. Holkeri 1.8.1988 - 28.2.1990
Kivelä, Pekka 64. Holkeri 11.5.1987 - 31.7.1988

4.12.2021 18.57. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning