Uppgifter om ministern

Salolainen, Pertti Edvard

2906

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 19.10.1940 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
65. Aho
23.8.1991 - 13.4.1995 Statsministerns ställföreträdare Kokoomus 1330
26.4.1991 - 13.4.1995 Minister i utrikesministeriet Kokoomus 1449
26.4.1991 - 13.4.1995 Minister i handels och industriministeriet Kokoomus 1449
64. Holkeri
30.4.1987 - 26.4.1991 Minister i utrikesministeriet Kokoomus 1458
30.4.1987 - 26.4.1991 Minister i handels och industriministeriet Kokoomus 1458
Tillsammans 2906

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Vapaavuori, Jan Pellervo 65. Aho 1.12.1993 - 13.4.1995
Hiltunen, Harri 65. Aho 16.11.1992 - 30.11.1993
Väisänen, Kari 65. Aho 1.1.1992 - 15.11.1992
Kasso, Tapani 65. Aho 27.4.1991 - 31.12.1991
Kasso, Tapani 64. Holkeri 1.3.1990 - 26.4.1991
Kasso, Tapani 64. Holkeri 1.12.1989 - 28.2.1990
Rydman, Juha 64. Holkeri 1.8.1988 - 30.11.1989
Martonen, Ari 64. Holkeri 11.5.1987 - 31.7.1988

9.12.2021 9.44. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning