Uppgifter om ministern

Enestam, Jan-Erik

4382

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 12.3.1947 Västanfjärd

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
69. Vanhanen
24.6.2003 - 31.12.2006 Minister i utrikesministeriet RKP 1287
24.6.2003 - 31.12.2006 Miljöminister RKP 1287
68. Jäätteenmäki
17.4.2003 - 24.6.2003 Minister i utrikesministeriet RKP 69
17.4.2003 - 24.6.2003 Miljöminister RKP 69
67. Lipponen II
15.4.1999 - 17.4.2003 Minister i utrikesministeriet RKP 1464
15.4.1999 - 17.4.2003 Försvarsminister RKP 1464
66. Lipponen
13.4.1995 - 15.4.1999 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena RKP 1464
65. Aho
2.1.1995 - 13.4.1995 Försvarsminister RKP 102
2.1.1995 - 13.4.1995 Minister i social och hälsovidrigrdsministeriet RKP 102
Tillsammans 4382

Arbetat som medhjälpare

Arbetat som minister Minister
65. Aho
27.4.1991 - 31.5.1991 Norrback, Johan Ole
64. Holkeri
1.8.1990 - 26.4.1991 Rehn, Märta Elisabeth

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Wallin, Stefan Erik 69. Vanhanen 1.3.2005 - 31.12.2006
Medhjälpare Regering Tid
Rantala, Marcus 69. Vanhanen 1.8.2006 - 31.12.2006
Sjöstrand, Christian 69. Vanhanen 1.11.2005 - 31.12.2006
Korpivaara, Susanna 69. Vanhanen 24.6.2003 - 19.4.2007
Rantala, Marcus 69. Vanhanen 24.6.2003 - 30.10.2005
Korpivaara, Susanna 68. Jäätteenmäki 5.5.2003 - 24.6.2003
Rantala, Marcus 68. Jäätteenmäki 18.4.2003 - 24.6.2003
Heinonen, Barbara 67. Lipponen II 12.11.2002 - 17.4.2003
Stenman, Kristina 67. Lipponen II 1.1.2002 - 18.4.2002
Rantala, Marcus 67. Lipponen II 19.11.2001 - 17.4.2003
Henricson, Marcus 67. Lipponen II 23.10.2000 - 1.1.2002
Långström, Stefan 67. Lipponen II 16.9.2000 - 19.11.2001
Nylander, Mikaela 67. Lipponen II 8.5.2000 - 18.3.2003
Gestrin, Christina 67. Lipponen II 15.4.2000 - 25.4.2000
Johansson, Johan 67. Lipponen II 16.4.1999 - 31.8.2000
Wallin, Stefan Erik 67. Lipponen II 16.4.1999 - 30.9.2000
Johansson, Johan 66. Lipponen 1.9.1998 - 15.4.1999
Wallin, Stefan Erik 66. Lipponen 1.9.1998 - 15.4.1999
Burstein, John 66. Lipponen 1.9.1997 - 31.8.1998
Grahn, Ralf 66. Lipponen 13.4.1995 - 31.8.1997
Heinström, Peter 65. Aho 2.1.1995 - 13.4.1995

26.5.2019 17.5. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning