Uppgifter om ministern

Rantanen, Paavo Ilmari

70

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 28.2.1934 Jyväskylä

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
65. Aho
3.2.1995 - 13.4.1995 Utrikesminister ammatti/virkamies 70
Tillsammans 70

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Karttunen, Kaisa 65. Aho 3.2.1995 - 13.4.1995

9.12.2021 8.19. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning