Uppgifter om ministern

Niinistö, Sauli Väinämö

2927

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 24.8.1948 Salo

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
67. Lipponen II
15.4.1999 - 30.8.2001 Statsministerns ställföreträdare Kokoomus 869
15.4.1999 - 17.4.2003 Finansminister Kokoomus 1464
66. Lipponen
13.4.1995 - 15.4.1999 Statsministerns ställföreträdare Kokoomus 1464
2.2.1996 - 15.4.1999 Finansminister Kokoomus 1169
13.4.1995 - 2.2.1996 Justitieminister Kokoomus 296
Tillsammans 2927

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Mickelsson, Max 67. Lipponen II 1.12.2000 - 15.7.2001
Kortelainen, Mikko 67. Lipponen II 25.9.2000 - 17.4.2003
Ussa, Elina 67. Lipponen II 1.11.1999 - 12.9.2001
Nummikoski, Velipekka 67. Lipponen II 1.5.1999 - 31.10.2000
Mickelsson, Max 67. Lipponen II 16.4.1999 - 30.4.1999
Mäkilä, Annaleena 67. Lipponen II 16.4.1999 - 31.10.1999
Mäkilä, Annaleena 66. Lipponen 5.10.1998 - 15.4.1999
Mickelsson, Max 66. Lipponen 1.9.1997 - 15.4.1999
Nummikoski, Velipekka 66. Lipponen 1.2.1997 - 31.8.1997
Piispanen, Pekka 66. Lipponen 19.2.1996 - 30.9.1998
Laatikainen, Eeva 66. Lipponen 2.2.1996 - 3.2.1997
Laatikainen, Eeva 66. Lipponen 1.12.1995 - 1.2.1996
Kvist, Timo 66. Lipponen 1.7.1995 - 1.2.1996
Vapaavuori, Jan Pellervo 66. Lipponen 13.4.1995 - 30.11.1995

23.3.2019 4.36. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning