Uppgifter om ministern

Backman, Jouni Ensio

1786

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 30.3.1959 Savonlinna

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
67. Lipponen II
31.5.2002 - 17.4.2003 Miljöminister SDP 322
66. Lipponen
13.4.1995 - 15.4.1999 Minister i inrikesministeriet SDP 1464
13.4.1995 - 15.4.1999 Minister i finansministeriet SDP 1464
Tillsammans 1786

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Shemeikka, Tero 67. Lipponen II 9.8.2002 - 17.4.2003
Niemi, Veli-Mikko 67. Lipponen II 4.6.2002 - 31.7.2002
Jungner, Mikael 66. Lipponen 1.9.1997 - 15.4.1999
Hellsten, Tapani 66. Lipponen 20.4.1995 - 31.8.1997

27.11.2021 23.2. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning