Uppgifter om ministern

Alho, Arja Inkeri

911

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 21.3.1954 Hartola

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
66. Lipponen
28.4.1995 - 9.10.1997 Minister i social och hälsovidrigrdsministeriet SDP 896
13.4.1995 - 9.10.1997 Minister i statsrådets kansli SDP 911
13.4.1995 - 9.10.1997 Minister i finansministeriet SDP 911
Tillsammans 911

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Santala, Heli 66. Lipponen 3.2.1997 - 8.9.1997
Marttinen, Antti 66. Lipponen 15.1.1996 - 31.12.1996
Ojala, Reino 66. Lipponen 15.1.1996 - 9.10.1997
Seppä, Sisko 66. Lipponen 2.5.1995 - 31.12.1995

24.3.2019 11.33. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning