Uppgifter om ministern

Andersson, Claes Johan Rudolf

1241

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 30.5.1937 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
66. Lipponen
13.4.1995 - 4.9.1998 Minister i undervisningsministeriet Vasemmistoliitto 1241
Tillsammans 1241

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Lindén, Jarmo 66. Lipponen 8.5.1995 - 3.9.1998
Hokkanen, Matti 66. Lipponen 18.4.1995 - 3.9.1998

27.11.2021 21.44. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning