Uppgifter om ministern

Hemilä, Matti Kalevi

2487

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 21.9.1952 Kärsämäki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
67. Lipponen II
15.4.1999 - 1.2.2002 Jord- och skogsbruksminister ammatti/virkamies 1024
66. Lipponen
13.4.1995 - 15.4.1999 Jord- och skogsbruksminister ammatti/virkamies 1464
Tillsammans 2487

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Metsola, Ukko 67. Lipponen II 1.4.2001 - 4.1.2002
Krogell, Christian 67. Lipponen II 1.5.1999 - 31.3.2001
Marttila, Veikko 66. Lipponen 1.9.1997 - 15.4.1999
Heino, Jan 66. Lipponen 1.2.1996 - 31.8.1997
Vaittinen, Jarmo 66. Lipponen 20.4.1995 - 31.1.1996

4.12.2021 18.18. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning