Uppgifter om ministern

Kalliomäki, Antti Tapani

2928

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 8.1.1947 Siikainen

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
69. Vanhanen
24.6.2003 - 23.9.2005 Statsministerns ställföreträdare SDP 823
23.9.2005 - 19.4.2007 Undervisningsminister SDP 574
24.6.2003 - 23.9.2005 Finansminister SDP 823
68. Jäätteenmäki
17.4.2003 - 24.6.2003 Statsministerns ställföreträdare SDP 69
17.4.2003 - 24.6.2003 Finansminister SDP 69
66. Lipponen
13.4.1995 - 15.4.1999 Handels- och industriminister SDP 1464
Tillsammans 2928

Arbetat som medhjälpare

Arbetat som minister Minister
63. Sorsa IV
1.9.1986 - 30.4.1987 Sorsa, Taisto Kalevi

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Rauhio, Pertti 69. Vanhanen 5.1.2005 - 23.9.2005
Medhjälpare Regering Tid
Shemeikka, Tero 69. Vanhanen 23.9.2005 - 30.9.2005
Vuorenkoski, Vesa 69. Vanhanen 23.9.2005 - 19.4.2007
Rajakangas, Ulla-Maija 69. Vanhanen 25.7.2005 - 23.9.2005
Vuorento, Reijo 69. Vanhanen 10.1.2005 - 23.9.2005
Feldt-Ranta, Maarit 69. Vanhanen 1.1.2005 - 15.6.2005
Kainulainen, Ismo 69. Vanhanen 15.9.2004 - 30.11.2004
Can-Kurtakko, Nesrin 69. Vanhanen 24.6.2003 - 31.1.2004
Järvinen, Harri 69. Vanhanen 24.6.2003 - 23.9.2005
Koivisto, Timo 69. Vanhanen 24.6.2003 - 9.1.2005
Rauhio, Pertti 69. Vanhanen 24.6.2003 - 4.1.2005
Järvinen, Harri 68. Jäätteenmäki 26.5.2003 - 24.6.2003
Can-Kurtakko, Nesrin 68. Jäätteenmäki 9.5.2003 - 24.6.2003
Rauhio, Pertti 68. Jäätteenmäki 2.5.2003 - 24.6.2003
Koivisto, Timo 68. Jäätteenmäki 18.4.2003 - 24.6.2003
Tukiainen, Matti 66. Lipponen 14.9.1998 - 15.4.1999
Hirvilammi, Tero 66. Lipponen 1.4.1997 - 13.9.1998
Vuolanne, Antti 66. Lipponen 24.4.1995 - 31.3.1997

20.3.2019 7.7. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning