Uppgifter om ministern

Mönkäre, Taru Sinikka

3817

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 6.3.1947 Sippola

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
69. Vanhanen
24.6.2003 - 23.9.2005 Social- och hälsovårdsminister SDP 823
68. Jäätteenmäki
17.4.2003 - 24.6.2003 Social- och hälsovårdsminister SDP 69
67. Lipponen II
25.2.2000 - 17.4.2003 Handels- och industriminister SDP 1148
15.4.1999 - 25.2.2000 Arbetsminister SDP 317
66. Lipponen
13.4.1995 - 15.4.1999 Social- och hälsovårdsminister SDP 1464
13.4.1995 - 15.4.1999 Minister i miljöministeriet SDP 1464
Tillsammans 3817

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Kostiainen, Leila 69. Vanhanen 1.2.2005 - 23.9.2005
Medhjälpare Regering Tid
Kainulainen, Ismo 69. Vanhanen 1.9.2005 - 23.9.2005
Metsämäki, Janne 69. Vanhanen 24.6.2003 - 31.8.2005
Metsämäki, Janne 68. Jäätteenmäki 25.4.2003 - 24.6.2003
Haverinen, Kalervo 67. Lipponen II 16.12.2002 - 17.4.2003
Koivisto, Timo 67. Lipponen II 1.5.2000 - 15.12.2002
Sivonen, Tuula 67. Lipponen II 25.2.2000 - 30.4.2000
Ojala, Reino 67. Lipponen II 22.4.1999 - 24.2.2000
Wallin, Markku 66. Lipponen 24.4.1995 - 15.4.1999

9.12.2021 9.39. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning