Uppgifter om ministern

Jaakonsaari, Liisa Anneli

1464

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 2.9.1945 Oulu

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
66. Lipponen
13.4.1995 - 15.4.1999 Arbetsminister SDP 1464
Tillsammans 1464

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Rauhio, Pertti 66. Lipponen 1.4.1998 - 15.4.1999
Mäkinen, Petri 66. Lipponen 1.5.1995 - 31.3.1998

25.5.2019 19.57. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning