Uppgifter om ministern

Haavisto, Pekka Olavi

2725

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 23.3.1958 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
76. Marin
10.12.2019 - Ulkoministeri Vihreät 729
75. Rinne
6.6.2019 - 10.12.2019 Ulkoministeri Vihreät 188
73. Stubb
24.6.2014 - 26.9.2014 Utvecklingsminister Vihreät 95
24.6.2014 - 26.9.2014 Utvecklingsminister Vihreät 95
72. Katainen
17.10.2013 - 24.6.2014 Utvecklingsminister Vihreät 251
17.10.2013 - 24.6.2014 Utvecklingsminister Vihreät 251
66. Lipponen
13.4.1995 - 15.4.1999 Minister i utrikesministeriet Vihreät 1464
13.4.1995 - 15.4.1999 Miljöminister Vihreät 1464
Tillsammans 2725

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Sumuvuori, Johanna 76. Marin 10.12.2019 -
Sumuvuori, Johanna 75. Rinne 9.7.2019 - 10.12.2019
Medhjälpare Regering Tid
Aalto, Jeri 76. Marin 11.12.2019 -
Linnainmäki, Joel 76. Marin 11.12.2019 -
Turtonen, Otto 76. Marin 11.12.2019 -
Aalto, Jeri 75. Rinne 15.7.2019 - 10.12.2019
Linnainmäki, Joel 75. Rinne 29.6.2019 - 10.12.2019
Lappalainen, Jarno 75. Rinne 17.6.2019 - 10.12.2019
Linnainmäki, Joel 73. Stubb 14.8.2014 - 26.9.2014
Sumuvuori, Johanna 73. Stubb 14.8.2014 - 26.9.2014
Hulkkonen, Ville 73. Stubb 24.6.2014 - 26.9.2014
Kettunen, Milma 73. Stubb 24.6.2014 - 14.8.2014
Kousa, Meri-Tuuli 73. Stubb 24.6.2014 - 26.9.2014
Nordström, Laura 73. Stubb 24.6.2014 - 14.8.2014
Kousa, Meri-Tuuli 72. Katainen 5.11.2013 - 24.6.2014
Kettunen, Milma 72. Katainen 18.10.2013 - 24.6.2014
Korkeaoja, Lauri 72. Katainen 18.10.2013 - 4.11.2013
Nordström, Laura 72. Katainen 18.10.2013 - 24.6.2014
Nikula, Taina 66. Lipponen 29.1.1996 - 15.4.1999
Slotte, Henrik 66. Lipponen 12.1.1996 - 15.4.1999
Poskiparta, Katariina 66. Lipponen 1.7.1995 - 15.4.1999
Reinikainen, Tapio 66. Lipponen 1.7.1995 - 11.1.1996
Brax, Anne 66. Lipponen 24.4.1995 - 31.10.1997

7.12.2021 8.1. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning