Uppgifter om ministern

Häkämies, Kari Pekka

1277

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 17.9.1956 Karhula

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
67. Lipponen II
15.4.1999 - 1.9.2000 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena Kokoomus 506
66. Lipponen
2.2.1996 - 13.3.1998 Justitieminister Kokoomus 771
Tillsammans 1277

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Jaskari, Harri 67. Lipponen II 17.1.2000 - 31.8.2000
Sauros, Ari 67. Lipponen II 21.4.1999 - 16.1.2000
Mäkilä, Annaleena 66. Lipponen 7.1.1997 - 12.3.1998
Kvist, Timo 66. Lipponen 2.2.1996 - 2.1.1997

24.3.2019 11.1. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning