Uppgifter om ministern

Aura, Matti Ilmari

654

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 18.6.1943 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
66. Lipponen
2.4.1997 - 15.1.1999 Trafikminister Kokoomus 654
Tillsammans 654

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Kätkä, Martti 66. Lipponen 2.4.1997 - 15.1.1999

9.12.2021 9.42. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning