Uppgifter om ministern

Järventaus, Jussi Arvi

399

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 7.6.1951 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
66. Lipponen
13.3.1998 - 15.4.1999 Justitieminister Kokoomus 399
Tillsammans 399

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Neimala, Antti 66. Lipponen 5.10.1998 - 15.4.1999
Mäkilä, Annaleena 66. Lipponen 13.3.1998 - 4.10.1998

9.12.2021 9.59. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning