Uppgifter om ministern

Siimes, Suvi-Anne

1687

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 1.6.1963 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
67. Lipponen II
31.5.2002 - 17.4.2003 Minister i utrikesministeriet Vasemmistoliitto 322
15.4.1999 - 17.4.2003 Minister i finansministeriet Vasemmistoliitto 1464
15.4.1999 - 17.4.2003 Minister i miljöministeriet Vasemmistoliitto 1464
66. Lipponen
4.9.1998 - 15.4.1999 Minister i undervisningsministeriet Vasemmistoliitto 224
Tillsammans 1687

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Lähdesmäki, Arto 67. Lipponen II 11.6.2002 - 17.4.2003
Merisaari, Rauno 67. Lipponen II 10.6.2002 - 17.4.2003
Viljanen, Maria 67. Lipponen II 1.2.2001 - 17.4.2003
Nuutinen, Jouko 67. Lipponen II 17.4.2000 - 17.4.2003
Hokkanen, Matti 67. Lipponen II 16.4.1999 - 30.4.2000
Lindén, Jarmo 67. Lipponen II 16.4.1999 - 31.1.2001
Hokkanen, Matti 66. Lipponen 4.9.1998 - 15.4.1999
Lindén, Jarmo 66. Lipponen 4.9.1998 - 15.4.1999

4.12.2021 17.51. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning