Uppgifter om ministern

Sasi, Kimmo Kalevi Immeri

1554

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 21.2.1952 Tampere

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
67. Lipponen II
4.1.2002 - 17.4.2003 Trafik- och kommunikationsminister Kokoomus 469
1.7.2000 - 4.1.2002 Minister i statsrådets kansli Kokoomus 553
15.4.1999 - 4.1.2002 Utrikeshandelsminister Kokoomus 996
15.4.1999 - 4.1.2002 Minister i handels och industriministeriet Kokoomus 996
66. Lipponen
15.1.1999 - 15.4.1999 Trafikminister Kokoomus 91
Tillsammans 1554

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Jaatinen, Timo 67. Lipponen II 4.1.2002 - 17.4.2003
Jaatinen, Timo 67. Lipponen II 19.3.2001 - 4.1.2002
Vapaavuori, Jan Pellervo 67. Lipponen II 22.4.1999 - 14.3.2001
Kätkä, Martti 66. Lipponen 16.1.1999 - 15.4.1999

20.3.2019 6.50. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning