Uppgifter om ministern

Henriksson, Anna-Maja Kristina

2354

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 7.1.1964 Pietarsaari

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
76. Marin
10.12.2019 - Justitieminister RKP 729
75. Rinne
6.6.2019 - 10.12.2019 Justitieminister RKP 188
73. Stubb
24.6.2014 - 29.5.2015 Justitieminister RKP 340
72. Katainen
22.6.2011 - 24.6.2014 Justitieminister RKP 1099
Tillsammans 2354

Arbetat som medhjälpare

Arbetat som minister Minister
69. Vanhanen
24.6.2003 - 10.10.2004 Wideroos, Cecilia Ulla-Maj
68. Jäätteenmäki
1.6.2003 - 24.6.2003 Wideroos, Cecilia Ulla-Maj

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Nylander, Mikaela 76. Marin 16.8.2021 -
Brännkärr, Malin 76. Marin 10.12.2019 - 30.6.2021
Brännkärr, Malin 75. Rinne 1.7.2019 - 10.12.2019
Medhjälpare Regering Tid
Swanljung, Maria 76. Marin 26.8.2021 -
Borgarsdóttir Sandelin, Silja 76. Marin 1.2.2021 -
Malmi, Jade 76. Marin 17.8.2020 -
Andersson, Otto 76. Marin 11.12.2019 -
Mannfolk, Niklas 76. Marin 11.12.2019 -
Mäkinen, Camilla 76. Marin 11.12.2019 -
Palm, Lisa 76. Marin 11.12.2019 -
Seppä, Hanna 76. Marin 11.12.2019 - 30.6.2020
Mannfolk, Niklas 75. Rinne 25.11.2019 - 10.12.2019
Mäkinen, Camilla 75. Rinne 1.7.2019 - 10.12.2019
Seppä, Hanna 75. Rinne 1.7.2019 - 10.12.2019
Palm, Lisa 75. Rinne 24.6.2019 - 10.12.2019
Andersson, Otto 75. Rinne 10.6.2019 - 10.12.2019
Andersson, Otto 73. Stubb 24.6.2014 - 29.5.2015
Wikström, Mia 73. Stubb 24.6.2014 - 29.5.2015
Wikström, Mia 72. Katainen 16.6.2014 - 24.6.2014
Andersson, Otto 72. Katainen 1.4.2014 - 24.6.2014
Brännkärr, Malin 72. Katainen 3.2.2013 - 1.4.2014
Andersson, Otto 72. Katainen 7.1.2013 - 2.2.2013
Harms, Robin 72. Katainen 1.10.2011 - 15.6.2014
Brännkärr, Malin 72. Katainen 29.8.2011 - 6.1.2013
Bergman, Thomas 72. Katainen 23.6.2011 - 30.9.2011

7.12.2021 7.53. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning