Uppgifter om ministern

Koskinen, Hannu Erkki Johannes

2354

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 10.12.1954 Janakkala

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
69. Vanhanen
24.6.2003 - 23.9.2005 Justitieminister SDP 823
68. Jäätteenmäki
17.4.2003 - 24.6.2003 Justitieminister SDP 69
67. Lipponen II
15.4.1999 - 17.4.2003 Justitieminister SDP 1464
Tillsammans 2354

Arbetat som medhjälpare

Arbetat som minister Minister
64. Holkeri
11.5.1987 - 31.12.1988 Puhakka, Matti Juhani

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Ojala-Niemelä, Johanna 69. Vanhanen 1.9.2003 - 23.9.2005
Hämäläinen, Johanna 69. Vanhanen 24.6.2003 - 31.8.2003
Puro, Perttu 67. Lipponen II 1.3.2000 - 17.4.2003
Jungner, Mikael 67. Lipponen II 23.4.1999 - 29.2.2000

4.12.2021 18.34. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning