Uppgifter om ministern

Korhonen, Martti Allan

1464

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 27.2.1953 Oulu

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
67. Lipponen II
15.4.1999 - 17.4.2003 Region och kommunminister Vasemmistoliitto 1464
Tillsammans 1464

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Mäkinen, Janne 67. Lipponen II 3.6.2002 - 17.4.2003
Alho, Olli T. 67. Lipponen II 1.1.2000 - 14.4.2003
Virtanen, Sirkka-Liisa 67. Lipponen II 26.4.1999 - 31.12.1999
Ahonen, Päivi 67. Lipponen II 16.4.1999 - 31.5.2002

27.11.2021 22.40. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning