Regeringarna enligt mandatperiodens längd

Regering Tid Regeringsdagar
74. Sipilä 29.5.2015 - 6.6.2019 1470
66. Lipponen 13.4.1995 - 15.4.1999 1464
67. Lipponen II 15.4.1999 - 17.4.2003 1464
64. Holkeri 30.4.1987 - 26.4.1991 1458
63. Sorsa IV 6.5.1983 - 30.4.1987 1456
65. Aho 26.4.1991 - 13.4.1995 1449
69. Vanhanen 24.6.2003 - 19.4.2007 1396
20. Kivimäki 14.12.1932 - 7.10.1936 1394
70. Vanhanen II 19.4.2007 - 22.6.2010 1161
72. Katainen 22.6.2011 - 24.6.2014 1099
56. Sorsa 4.9.1972 - 13.6.1975 1013
61. Koivisto II 26.5.1979 - 19.2.1982 1001
22. Cajander III 12.3.1937 - 1.12.1939 995
45. Sukselainen II 13.1.1959 - 14.7.1961 914
31. Pekkala 26.3.1946 - 29.7.1948 857
25. Rangell 4.1.1941 - 5.3.1943 791
51. Koivisto 22.3.1968 - 14.5.1970 784
60. Sorsa II 15.5.1977 - 26.5.1979 742
50. Paasio 27.5.1966 - 22.3.1968 666
35. Kekkonen III 20.9.1951 - 9.7.1953 659
19. Sunila II 21.3.1931 - 14.12.1932 635
49. Virolainen 12.9.1964 - 27.5.1966 623
47. Karjalainen 13.4.1962 - 18.12.1963 615
32. Fagerholm 29.7.1948 - 17.3.1950 597
26. Linkomies 5.3.1943 - 8.8.1944 523
39. Kekkonen V 20.10.1954 - 3.3.1956 501
53. Karjalainen II 15.7.1970 - 29.10.1971 472
40. Fagerholm II 3.3.1956 - 27.5.1957 451
62. Sorsa III 19.2.1982 - 6.5.1983 442
9. Kallio 14.11.1922 - 18.1.1924 431
7. Vennola II 9.4.1921 - 2.6.1922 420
6. Erich 15.3.1920 - 9.4.1921 391
15. Sunila 17.12.1927 - 22.12.1928 372
14. Tanner 13.12.1926 - 17.12.1927 370
71. Kiviniemi 22.6.2010 - 22.6.2011 366
13. Kallio II 31.12.1925 - 13.12.1926 348
30. Paasikivi III 17.4.1945 - 26.3.1946 344
73. Stubb 24.6.2014 - 29.5.2015 340
17. Kallio III 16.8.1929 - 4.7.1930 323
33. Kekkonen 17.3.1950 - 17.1.1951 307
11. Ingman II 31.5.1924 - 31.3.1925 305
58. Miettunen II 30.11.1975 - 29.9.1976 305
24. Ryti II 27.3.1940 - 4.1.1941 284
12. Tulenheimo 31.3.1925 - 31.12.1925 276
46. Miettunen 14.7.1961 - 13.4.1962 274
48. Lehto 18.12.1963 - 12.9.1964 270
18. Svinhufvud II 4.7.1930 - 21.3.1931 261
34. Kekkonen II 17.1.1951 - 20.9.1951 247
16. Mantere 22.12.1928 - 16.8.1929 238
59. Miettunen III 29.9.1976 - 15.5.1977 229
5. Vennola 15.8.1919 - 15.3.1920 214
55. Paasio II 23.2.1972 - 4.9.1972 195
41. Sukselainen 27.5.1957 - 29.11.1957 187
2. Paasikivi 27.5.1918 - 27.11.1918 185
1. Svinhufvud 27.11.1917 - 27.5.1918 182
57. Liinamaa 13.6.1975 - 30.11.1975 171
37. Tuomioja 17.11.1953 - 5.5.1954 170
38. Törngren 5.5.1954 - 20.10.1954 169
8. Cajander 2.6.1922 - 14.11.1922 166
75. Rinne 6.6.2019 - 159
21. Kallio IV 7.10.1936 - 12.3.1937 157
29. Paasikivi II 17.11.1944 - 17.4.1945 152
42. von Fieandt 29.11.1957 - 26.4.1958 149
3. Ingman 27.11.1918 - 17.4.1919 142
44. Fagerholm III 29.8.1958 - 13.1.1959 138
10. Cajander II 18.1.1924 - 31.5.1924 135
36. Kekkonen IV 9.7.1953 - 17.11.1953 132
43. Kuuskoski 26.4.1958 - 29.8.1958 126
4. Castren K. 17.4.1919 - 15.8.1919 121
23. Ryti 1.12.1939 - 27.3.1940 118
54. Aura II 29.10.1971 - 23.2.1972 118
68. Jäätteenmäki 17.4.2003 - 24.6.2003 69
52. Aura 14.5.1970 - 15.7.1970 63
28. Castren U. 21.9.1944 - 17.11.1944 58
27. Hackzell 8.8.1944 - 21.9.1944 45

11.11.2019 23.4. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning