Hallituksen tiedot ja kokoonpano

73. Stubb | 24.6.2014 - 29.5.2015

Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Stubb, Cai-Göran Alexander 24.6.2014 29.5.2015 Kokoomus
Pääministerin sijainen
Rinne, Antti Juhani 24.6.2014 29.5.2015 SDP
Kehitysministeri
Paatero, Sirpa Hannele 26.9.2014 29.5.2015 SDP
Haavisto, Pekka Olavi 24.6.2014 26.9.2014 Vihreät
Ulkoasiainministeri
Tuomioja, Erkki Sakari 24.6.2014 29.5.2015 SDP
Eurooppa- ja ulkomaankauppaministeri
Toivakka, Lenita Anneli 24.6.2014 29.5.2015 Kokoomus
Oikeusministeri
Henriksson, Anna-Maja Kristina 24.6.2014 29.5.2015 RKP
Sisäministeri
Räsänen, Päivi Maria 24.6.2014 29.5.2015 Kristillisdemokraatit
Räsänen, Päivi Maria 26.9.2014 29.5.2015 Kristillisdemokraatit
Puolustusministeri
Haglund, Carl Christoffer 24.6.2014 29.5.2015 RKP
Haglund, Carl Christoffer 26.9.2014 29.5.2015 RKP
Valtiovarainministeri
Rinne, Antti Juhani 24.6.2014 29.5.2015 SDP
Opetus- ja viestintäministeri
Kiuru, Krista Katriina 24.6.2014 29.5.2015 SDP
Maa- ja metsätalousministeri
Orpo, Antti Petteri 24.6.2014 29.5.2015 Kokoomus
Liikenne- ja kuntaministeri
Risikko, Paula Sinikka 24.6.2014 29.5.2015 Kokoomus
Elinkeinoministeri
Vapaavuori, Jan Pellervo 24.6.2014 29.5.2015 Kokoomus
Vapaavuori, Jan Pellervo 24.6.2014 26.9.2014 Kokoomus
Työministeri
Ihalainen, Lauri Armas 24.6.2014 29.5.2015 SDP
Sosiaali- ja terveysministeri
Räty, Laura Kaarina 24.6.2014 29.5.2015 Kokoomus
Peruspalveluministeri
Huovinen, Krista Anri Susanna 24.6.2014 29.5.2015 SDP
Ympäristöministeri
Niinistö, Ville Matti 24.6.2014 26.9.2014 Vihreät
Grahn-Laasonen, Sanni Kaisa 26.9.2014 29.5.2015 Kokoomus
Kulttuuri- ja asuntoministeri
Viitanen, Pia-Liisa 24.6.2014 29.5.2015 SDP

Puoluejakauma

24.6.2014
Kokoomus 6
SDP 6
RKP 2
Vihreät 2
Kristillisdemokraatit 1
29.5.2015
Kokoomus 7
SDP 7
RKP 2
Kristillisdemokraatit 1

18.1.2019 9.10. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.