Hallituksen tiedot ja kokoonpano

9. Kallio | 14.11.1922 - 18.1.1924

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Kallio, Kyösti 14.11.1922 18.1.1924 Maalaisliitto
Ulkoasiainministeri
Vennola, Juho Heikki 14.11.1922 18.1.1924 Edistyspuolue
Oikeusministeri
Åkesson, Ernst Otto 14.11.1922 21.12.1923 Maalaisliitto
Sopanen, Elias Walfrid 21.12.1923 18.1.1924 Edistyspuolue
Sisäasiainministeri
Joukahainen, Vilkku 14.11.1922 18.1.1924 Maalaisliitto
Puolustusministeri
Jalander, Bruno Fredrik 14.11.1922 22.6.1923 ammatti/virkamies
Kallio, Kyösti 22.6.1923 16.8.1923 Maalaisliitto
Nenonen, Vilho Petter 16.8.1923 18.1.1924 ammatti/virkamies
Valtiovarainministeri
Ryti, Risto Heikki 14.11.1922 18.1.1924 Edistyspuolue
Opetusministeri
Liakka, Niilo 14.11.1922 18.1.1924 Maalaisliitto
Maatalousministeri
Sunila, Juho Emil 14.11.1922 18.1.1924 Maalaisliitto
Apulaismaatalousministeri
Niukkanen, Juho 14.11.1922 18.1.1924 Maalaisliitto
Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri
Pullinen, Erkki 14.11.1922 18.1.1924 Edistyspuolue
Kauppa- ja teollisuusministeri
Aho, Aukusti Aleksanteri 30.11.1922 18.1.1924 ammatti/virkamies
Sosiaaliministeri
Mantere, Oskari 14.11.1922 18.1.1924 Edistyspuolue

Puoluejakauma

14.11.1922
Maalaisliitto 6
Edistyspuolue 4
ammatti/virkamies 1
18.1.1924
Edistyspuolue 5
Maalaisliitto 5
ammatti/virkamies 2

16.10.2019 8.2. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.