Ministerin tiedot

Fagerholm, Karl-August

3474

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 31.12.1901 Siuntio
Ammatti ja koulutus: Pääjohtaja, valtioneuvos, valtiotieteen tohtori.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
44. Fagerholm III
4.12.1958 - 13.1.1959 Ulkoasiainministeri SDP 41
29.8.1958 - 13.1.1959 Pääministeri SDP 138
40. Fagerholm II
3.3.1956 - 27.5.1957 Pääministeri SDP 451
32. Fagerholm
29.7.1948 - 17.3.1950 Pääministeri SDP 597
28. Castren U.
21.9.1944 - 17.11.1944 Sosiaaliministeri SDP 58
26. Linkomies
5.3.1943 - 17.12.1943 Sosiaaliministeri SDP 288
25. Rangell
4.1.1941 - 5.3.1943 Sosiaaliministeri SDP 791
24. Ryti II
27.3.1940 - 4.1.1941 Sosiaaliministeri SDP 284
23. Ryti
1.12.1939 - 27.3.1940 Sosiaaliministeri SDP 118
22. Cajander III
9.11.1937 - 1.12.1939 Sosiaaliministeri SDP 753
Yhteensä 3474

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Salonen, Ahti 44. Fagerholm III 29.8.1958 - 13.1.1959 Pääministerin sihteeri
Pitsinki, Kaarlo 40. Fagerholm II 3.3.1956 - 27.5.1957 Pääministerin sihteeri
Teerimäki, Niilo S. 32. Fagerholm 6.8.1948 - 17.3.1950 Pääministerin sihteeri

16.7.2019 19.48. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.