Ministerin tiedot

Tuomioja, Erkki Sakari

4365

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 1.7.1946 Helsinki
Ammatti ja koulutus: Kansanedustaja. Valtiotieteen tohtori, ekonomi.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
73. Stubb
24.6.2014 - 29.5.2015 Ulkoasiainministeri SDP 340
72. Katainen
22.6.2011 - 24.6.2014 Ulkoasiainministeri SDP 1099
69. Vanhanen
24.6.2003 - 19.4.2007 Ulkoasiainministeri SDP 1396
68. Jäätteenmäki
17.4.2003 - 24.6.2003 Ulkoasiainministeri SDP 69
67. Lipponen II
25.2.2000 - 17.4.2003 Ulkoasiainministeri SDP 1148
15.4.1999 - 25.2.2000 Kauppa- ja teollisuusministeri SDP 317
Yhteensä 4365

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Kantola, Tarja 73. Stubb 24.6.2014 - 29.5.2015 Ulkoministerin erityisavustaja
Shemeikka, Tero 73. Stubb 24.6.2014 - 29.5.2015 Ulkoministerin erityisavustaja
Shemeikka, Tero 72. Katainen 1.6.2013 - 24.6.2014 Ulkoasiainministerin lehdistöavustaja
Parkkonen, Susanna 72. Katainen 8.8.2011 - 30.6.2013 Ulkoasiainministerin lehdistöavustaja
Kantola, Tarja 72. Katainen 1.7.2011 - 24.6.2014 Ulkoasiainministerin erityisavustaja
Sundman, Folke 69. Vanhanen 1.9.2003 - 19.4.2007 Ulkoasiainministerin erityisavustaja
Kantola, Tarja 69. Vanhanen 24.6.2003 - 31.8.2003 Ulkoasiainministerin erityisavustaja
Parkkonen, Susanna 69. Vanhanen 24.6.2003 - 19.4.2007 Ulkoasiainministerin lehdistöavustaja
Kantola, Tarja 68. Jäätteenmäki 18.4.2003 - 24.6.2003 Ulkoasiainministerin erityisavustaja
Kantola, Tarja 67. Lipponen II 25.2.2000 - 17.4.2003 Ulkoasiainministerin erityisavustaja
Sivonen, Tuula 67. Lipponen II 26.4.1999 - 24.2.2000 Kauppa- ja teollisuusministerin erityisavustaja

25.5.2019 12.28. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.