Ministerin tiedot

Mykkänen, Kai Aslak

1080

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 31.7.1979 Espoo
Ammatti ja koulutus: Valtiotieteiden maisteri, ekonomisti, kansanedustaja

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
74. Sipilä
12.2.2018 - 6.6.2019 Sisäministeri Kokoomus 480
22.6.2016 - 12.2.2018 Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Kokoomus 601
Yhteensä 1080

Avustajuudet

Hallitus ja aika Ministeri Tehtävä
72. Katainen
10.10.2011 - 31.7.2012 Häkämies, Jyri Jukka Elinkeinoministerin erityisavustaja

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Valtiosihteeri Hallitus Aika Tehtävä
Kujala, Anssi 74. Sipilä 17.4.2019 - 6.6.2019 Ministerien Orpo, Grahn-Laasonen, Mykkänen, Häkkänen ja Virolainen valtiosihteeri
Kujala, Anssi 74. Sipilä 4.3.2019 - 12.4.2019 Ministerien Orpo, Grahn-Laasonen, Mykkänen, Häkkänen ja Virolainen valtiosihteeri
Ikonen, Anna-Kaisa 74. Sipilä 10.4.2018 - 4.3.2019 Ministerien Orpo, Grahn-Laasonen, Mykkänen, Häkkänen ja Virolainen valtiosihteeri
Artjoki, Risto 74. Sipilä 12.2.2018 - 16.3.2018 Ministerien Orpo, Grahn-Laasonen, Mykkänen, Häkkänen ja Virolainen valtiosihteeri
Artjoki, Risto 74. Sipilä 5.5.2017 - 12.2.2018 Ministerien Orpo, Grahn-Laasonen, Mykkänen, Risikko ja Häkkänen valtiosihteeri
Artjoki, Risto 74. Sipilä 15.10.2016 - 5.5.2017 Ministerien Orpo, Grahn-Laasonen, Mykkänen ja Risikko valtiosihteeri
Heinonen, Olli-Pekka 74. Sipilä 22.6.2016 - 14.10.2016 Ministerien Orpo, Grahn-Laasonen, Mykkänen ja Risikko valtiosihteeri
Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Andersson-Bohren, Titta 74. Sipilä 12.2.2018 - 6.6.2019 Sisäministerin erityisavustaja
Rautanen, Tuomas 74. Sipilä 12.2.2018 - 6.6.2019 Sisäministerin erityisavustaja
Titta, Andersson-Bohren 74. Sipilä 1.2.2018 - 12.2.2018 Ulkomaankauppa- ja kehitysministerin erityisavustaja
Rautanen, Tuomas 74. Sipilä 1.3.2017 - 12.2.2018 Ulkomaankauppa- ja kehitysministerin erityisavustaja
Vuornos, Henrik 74. Sipilä 1.1.2017 - 28.2.2017 ulkomaankauppa- ja kehitysministerin erityisavustaja
Rautanen, Tuomas 74. Sipilä 1.10.2016 - 1.1.2017 Ulkomaankauppa- ja kehitysministerin erityisavustaja
Aherto, Suvi 74. Sipilä 22.6.2016 - 30.9.2016 Ulkomaankauppa- ja kehitysministerin erityisavustaja
Kirstilä, Juha 74. Sipilä 22.6.2016 - 31.8.2016 Ulkomaankauppa- ja kehitysministerin erityisavustaja
Rajala, Pasi 74. Sipilä 22.6.2016 - 31.12.2017 Ulkomaankauppa- ja kehitysministerin erityisavustaja

21.8.2019 7.38. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.