Ministerin tiedot

Sipilä, Juha Petri

1470

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 25.4.1961 Veteli

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
74. Sipilä
29.5.2015 - 6.6.2019 Pääministeri Keskusta 1470
Yhteensä 1470

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Valtiosihteeri Hallitus Aika Tehtävä
Vihriälä, Vesa 74. Sipilä 13.3.2019 - 6.6.2019 Pääministerin valtiosihteeri
Lehtomäki, Paula Ilona 74. Sipilä 1.7.2015 - 13.3.2019 Pääministerin valtiosihteeri
Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Kariluoma, Karoliina 74. Sipilä 22.3.2019 - 6.6.2019 Pääministerin erityisavustaja (eduskunta-asiat)
Nurkkala, Niina 74. Sipilä 10.12.2018 - 6.6.2019 Pääministerin erityisavustaja (EU-asiat)
Kärkkäinen, Eeva 74. Sipilä 17.9.2018 - 6.6.2019 Pääministerin erityisavustaja (kotimaan asiat)
Jääskeläinen, Kari 74. Sipilä 4.4.2018 - 6.6.2019 Pääministerin erityisavustaja (kotimaan asiat)
Mäki-Lassila, Satu 74. Sipilä 13.11.2017 - 1.5.2018 Pääministerin erityisavustaja (kotimaan asiat)
Laaninen, Timo 74. Sipilä 1.11.2017 - 31.3.2018 Pääministerin erityisavustaja (kotimaan asiat)
Raappana, Jani 74. Sipilä 1.8.2017 - 6.6.2019 Pääministerin erityisavustaja (kansainväliset asiat, virkamiesavustaja)
Pakarinen, Riikka 74. Sipilä 9.1.2017 - 31.12.2018 Pääministerin erityisavustaja (EU-asiat)
Lahtinen, Markus 74. Sipilä 3.6.2015 - 6.6.2019 Pääministerin erityisavustaja (talouspolitiikka)
Tikkala, Janika 74. Sipilä 3.6.2015 - 15.3.2019 Pääministerin erityisavustaja (eduskunta- ja lehdistöasiat)
Haapiainen, Jari 74. Sipilä 29.5.2015 - 31.12.2016 Pääministerin erityisavustaja (EU-asiat)
Heikkinen, Anna-Kaisa 74. Sipilä 29.5.2015 - 31.7.2017 Pääministerin erityisavustaja (kansainväliset asiat, virkamiesavustaja)
Nevamäki, Riina 74. Sipilä 29.5.2015 - 6.6.2019 Pääministerin poliittinen erityisavustaja

21.11.2019 10.56. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.