Ministerin tiedot

Soini, Timo Juhani

1460

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 30.5.1962 Rauma
Ammatti ja koulutus: Puolueen puheenjohtaja, valtiotieteiden maisteri, kansanedustaja

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
74. Sipilä
29.5.2015 - 28.6.2017 Pääministerin sijainen Perussuomalaiset 762
1.1.2018 - Ulkoministeri Sininen tulevaisuus (e. Sininen eduskuntaryhmä) 512
13.6.2017 - 1.1.2018 Ulkoasiainministeri Sininen tulevaisuus (e. Sininen eduskuntaryhmä) 203
29.5.2015 - 13.6.2017 Ulkoasiainministeri Perussuomalaiset 747
29.5.2015 - 5.5.2017 Ulkoasiainministeri Perussuomalaiset 708
Yhteensä 1460

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Valtiosihteeri Hallitus Aika Tehtävä
Virtanen, Samuli 74. Sipilä 5.5.2017 - Ministerien Soini, Niinistö, Lindström, Mattila ja Terho valtiosihteeri
Virtanen, Samuli 74. Sipilä 25.8.2016 - 5.5.2017 Ministerien Soini, Niinistö, Lindström ja Mattila valtiosihteeri
Virtanen, Samuli 74. Sipilä 4.6.2015 - 25.8.2016 Ulkoasiainministerin valtiosihteeri. Myös ministerien Niinistö, Lindström ja Mäntylä valtiosihteeri 17.6.2015 lähtien.
Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Lahnalampi, Raili 74. Sipilä 1.1.2018 - Ulkoministerin erityisavustaja (kabinettipäällikkö)
Taivassalo, Riikka 74. Sipilä 1.1.2018 - Ulkoministerin erityisavustaja
Lahnalampi, Raili 74. Sipilä 15.6.2015 - 1.1.2018 Ulkoasiainministerin erityisavustaja (kabinettipäällikkö)
Taivassalo, Riikka 74. Sipilä 2.6.2015 - 1.1.2018 Ulkoasiainministerin erityisavustaja

27.5.2019 2.23. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.