Ministerin tiedot

Kekkonen, Urho Kaleva

3640

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 3.9.1900 Pielavesi
Ammatti ja koulutus: Lakitieteen tohtori.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
39. Kekkonen V
20.10.1954 - 15.2.1956 Pääministeri Maalaisliitto 484
38. Törngren
5.5.1954 - 20.10.1954 Ulkoasiainministeri Maalaisliitto 169
36. Kekkonen IV
9.7.1953 - 17.11.1953 Pääministeri Maalaisliitto 132
35. Kekkonen III
26.11.1952 - 9.7.1953 Ulkoasiainministeri Maalaisliitto 226
20.9.1951 - 9.7.1953 Pääministeri Maalaisliitto 659
20.9.1951 - 22.9.1951 Oikeusministeri Maalaisliitto 3
34. Kekkonen II
17.1.1951 - 20.9.1951 Pääministeri Maalaisliitto 247
33. Kekkonen
17.3.1950 - 17.1.1951 Pääministeri Maalaisliitto 307
17.3.1950 - 17.1.1951 Sisäasiainministeri Maalaisliitto 307
30. Paasikivi III
17.4.1945 - 26.3.1946 Oikeusministeri Maalaisliitto 344
29. Paasikivi II
17.11.1944 - 17.4.1945 Oikeusministeri Maalaisliitto 152
22. Cajander III
12.3.1937 - 1.12.1939 Sisäasiainministeri Maalaisliitto 995
21. Kallio IV
9.10.1936 - 12.3.1937 Apulaissisäasiainministeri Maalaisliitto 155
7.10.1936 - 12.3.1937 Oikeusministeri Maalaisliitto 157
Yhteensä 3640

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Karjalainen, Ahti Kalle Samuli 39. Kekkonen V 21.10.1954 - 3.3.1956 Pääministerin sihteeri
Karjalainen, Ahti Kalle Samuli 36. Kekkonen IV 10.7.1953 - 17.11.1953 Pääministerin sihteeri
Virolainen, Johannes 35. Kekkonen III 1.12.1952 - 9.7.1953 Pääministerin sihteeri
Karjalainen, Ahti Kalle Samuli 35. Kekkonen III 20.9.1951 - 30.11.1952 Pääministerin sihteeri
Karjalainen, Ahti Kalle Samuli 34. Kekkonen II 17.1.1951 - 20.9.1951 Pääministerin sihteeri
Karjalainen, Ahti Kalle Samuli 33. Kekkonen 18.3.1950 - 17.1.1951 Pääministerin sihteeri

18.7.2019 1.54. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.