Ministerin tiedot

Kivimäki, Toivo Mikael

2266

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 5.6.1886 Tarvasjoki
Ammatti ja koulutus: Lakimies, professori.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
20. Kivimäki
14.12.1932 - 7.10.1936 Pääministeri Edistyspuolue 1394
19. Sunila II
21.3.1931 - 14.12.1932 Oikeusministeri Edistyspuolue 635
16. Mantere
22.12.1928 - 16.8.1929 Sisäasiainministeri Edistyspuolue 238
Yhteensä 2266

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Pelkonen, Lauri 20. Kivimäki 30.3.1935 - 7.10.1936 Pääministerin sihteeri

21.5.2019 22.39. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.