Ministerin tiedot

Kleemola, Kauno Antero

2934

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 5.7.1906 Kälviä
Ammatti ja koulutus: Maanviljelysneuvos, agronomi, maamieskoulunjohtaja.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
46. Miettunen
14.7.1961 - 26.2.1962 Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri Maalaisliitto 228
45. Sukselainen II
3.7.1961 - 14.7.1961 Pääministerin sijainen Maalaisliitto 12
13.1.1959 - 14.7.1961 Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri Maalaisliitto 914
40. Fagerholm II
3.3.1956 - 27.5.1957 Kauppa- ja teollisuusministeri Maalaisliitto 451
36. Kekkonen IV
9.7.1953 - 17.11.1953 Puolustusministeri Maalaisliitto 132
35. Kekkonen III
20.9.1951 - 9.7.1953 Ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä Maalaisliitto 659
34. Kekkonen II
17.1.1951 - 20.9.1951 Ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä Maalaisliitto 247
33. Kekkonen
24.3.1950 - 30.9.1950 Ministeri sosiaaliministeriössä Maalaisliitto 191
17.3.1950 - 17.1.1951 Ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä Maalaisliitto 307
Yhteensä 2934

27.5.2019 2.44. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.