Ministerin tiedot

Koivisto, Mauno Henrik

2540

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 25.11.1923 Turku

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
61. Koivisto II
26.5.1979 - 26.1.1982 Pääministeri SDP 977
55. Paasio II
23.2.1972 - 4.9.1972 Pääministerin sijainen SDP 195
23.2.1972 - 4.9.1972 Valtiovarainministeri SDP 195
51. Koivisto
22.3.1968 - 14.5.1970 Pääministeri SDP 784
50. Paasio
27.5.1966 - 31.12.1967 Valtiovarainministeri SDP 584
Yhteensä 2540

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Väänänen, Pentti 61. Koivisto II 1.2.1981 - 19.2.1982 Pääministerin eduskuntasihteeri
Ollikainen, Reijo 61. Koivisto II 1.12.1979 - 31.1.1981 Pääministerin eduskuntasihteeri
Lipponen, Paavo Tapio 61. Koivisto II 28.5.1979 - 19.2.1982 Pääministerin sihteeri
Paasio, Pertti Kullervo 55. Paasio II 1.3.1972 - 4.9.1972 Valtiovarainministerin poliittinen sihteeri
Lindblom, Seppo Olavi 51. Koivisto 22.3.1968 - 14.5.1970 Pääministerin sihteeri

21.11.2019 11.21. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.