Ministerin tiedot

Itälä, Jaakko

923

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 7.5.1933 Pornainen
Ammatti ja koulutus: Valtiotieteen maisteri, toiminnanjohtaja.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
60. Sorsa II
2.3.1978 - 26.5.1979 Opetusministeri Liberaalinen kansanpuolue 451
53. Karjalainen II
15.7.1970 - 29.10.1971 Opetusministeri Liberaalinen kansanpuolue 472
Yhteensä 923

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Väkeväinen, Tapio 60. Sorsa II 7.5.1979 - 26.5.1979 Opetusministerin poliittinen sihteeri
Kari, Jaakko K. 60. Sorsa II 7.3.1978 - 6.5.1979 Opetusministerin poliittinen sihteeri

21.8.2019 15.27. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.