Ministerin tiedot

Jutila, Kalle Teodor

2241

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 27.1.1891 Pirkkala
Ammatti ja koulutus: Maatalousmies, professori, pankinjohtaja.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
37. Tuomioja
17.11.1953 - 5.5.1954 Maatalousministeri ammatti/virkamies 170
30. Paasikivi III
17.4.1945 - 29.9.1945 Maatalousministeri Maalaisliitto 166
29. Paasikivi II
17.11.1944 - 17.4.1945 Kansanhuoltoministeri Maalaisliitto 152
20. Kivimäki
14.12.1932 - 25.9.1936 Maatalousministeri Maalaisliitto 1382
15. Sunila
16.10.1928 - 22.12.1928 Apulaismaatalousministeri Maalaisliitto 68
17.12.1927 - 16.10.1928 Salkuton ministeri Maalaisliitto 305
Yhteensä 2241

23.5.2019 19.52. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.