Ministerin tiedot

Erkko, Juho Eljas

411

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 1.6.1895 Helsinki
Ammatti ja koulutus: Molempien oikeuksien kandidaatti, lehtimies, toimitusjohtaja, erikoislähettiläs, ministeri.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
22. Cajander III
12.12.1938 - 1.12.1939 Ulkoasiainministeri Edistyspuolue 355
19. Sunila II
25.11.1932 - 14.12.1932 Apulaissisäasiainministeri Edistyspuolue 20
20.10.1932 - 25.11.1932 Salkuton ministeri Edistyspuolue 37
Yhteensä 411

17.1.2019 13.9. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.