Ministerin tiedot

Hetemäki, Olli Päiviö

489

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 8.7.1913 Jyväskylä
Ammatti ja koulutus: Varatuomari, valtiotieteen tohtori, pankinjohtaja.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
54. Aura II
29.10.1971 - 23.2.1972 Pääministerin sijainen ammatti/virkamies 118
29.10.1971 - 23.2.1972 Valtiovarainministeri ammatti/virkamies 118
52. Aura
14.5.1970 - 15.7.1970 Pääministerin sijainen ammatti/virkamies 63
14.5.1970 - 15.7.1970 Valtiovarainministeri ammatti/virkamies 63
44. Fagerholm III
29.8.1958 - 13.1.1959 Valtiovarainministeri Kokoomus 138
37. Tuomioja
17.11.1953 - 5.5.1954 Puolustusministeri Kokoomus 170
17.11.1953 - 5.5.1954 Ministeri sosiaaliministeriössä Kokoomus 170
Yhteensä 489

19.8.2019 23.18. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.