Ministerin tiedot

Kallio, Kyösti

2527

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 10.4.1873 Ylivieska
Ammatti ja koulutus: Maanviljelijä, pankinjohtaja.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
21. Kallio IV
7.10.1936 - 15.2.1937 Pääministeri Maalaisliitto 132
17. Kallio III
16.8.1929 - 4.7.1930 Pääministeri Maalaisliitto 323
13. Kallio II
31.12.1925 - 13.12.1926 Pääministeri Maalaisliitto 348
12. Tulenheimo
31.3.1925 - 31.12.1925 Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri Maalaisliitto 276
9. Kallio
22.6.1923 - 16.8.1923 Puolustusministeri Maalaisliitto 56
14.11.1922 - 18.1.1924 Pääministeri Maalaisliitto 431
7. Vennola II
9.4.1921 - 2.6.1922 Maatalousministeri Maalaisliitto 420
5. Vennola
15.8.1919 - 15.3.1920 Maatalousministeri Maalaisliitto 214
4. Castren K.
17.4.1919 - 15.8.1919 Maatalousministeri Maalaisliitto 121
2. Paasikivi
27.5.1918 - 17.8.1918 Maataloustoimituskunnan päällikkö Maalaisliitto 83
1. Svinhufvud
27.11.1917 - 27.5.1918 Maataloustoimituskunnan päällikkö Maalaisliitto 182
Yhteensä 2527

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Hannula, Uuno 21. Kallio IV 30.10.1936 - 12.3.1937 Pääministerin sihteeri

19.7.2019 19.23. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.