Ministerin tiedot

Karjalainen, Ahti Kalle Samuli

5772

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 10.2.1923 Hirvensalmi
Ammatti ja koulutus: Pankinjohtaja. Valtiotieteen tohtori.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
59. Miettunen III
29.9.1976 - 15.5.1977 Pääministerin sijainen Keskusta 229
29.9.1976 - 15.5.1977 Ministeri valtioneuvoston kansliassa Keskusta 229
56. Sorsa
4.9.1972 - 13.6.1975 Pääministerin sijainen Keskusta 1013
4.9.1972 - 13.6.1975 Ulkoasiainministeri Keskusta 1013
53. Karjalainen II
15.7.1970 - 29.10.1971 Pääministeri Keskusta 472
51. Koivisto
22.3.1968 - 14.5.1970 Ulkoasiainministeri Keskusta 784
50. Paasio
27.5.1966 - 22.3.1968 Ulkoasiainministeri Keskusta 666
49. Virolainen
12.9.1964 - 27.5.1966 Pääministerin sijainen Keskusta 623
12.9.1964 - 27.5.1966 Ulkoasiainministeri Keskusta 623
47. Karjalainen
13.4.1962 - 18.12.1963 Pääministeri Maalaisliitto 615
46. Miettunen
14.7.1961 - 13.4.1962 Ulkoasiainministeri Maalaisliitto 274
45. Sukselainen II
19.6.1961 - 14.7.1961 Ulkoasiainministeri Maalaisliitto 26
13.1.1959 - 19.6.1961 Ministeri ulkoasiainministeriössä Maalaisliitto 889
13.1.1959 - 19.6.1961 Kauppa- ja teollisuusministeri Maalaisliitto 889
42. von Fieandt
29.11.1957 - 31.3.1958 Ministeri valtiovarainministeriössä ammatti/virkamies 123
41. Sukselainen
2.7.1957 - 2.9.1957 Ministeri valtiovarainministeriössä Maalaisliitto 63
Yhteensä 5772

Avustajuudet

Hallitus ja aika Ministeri Tehtävä
39. Kekkonen V
21.10.1954 - 3.3.1956 Kekkonen, Urho Kaleva Pääministerin sihteeri
36. Kekkonen IV
10.7.1953 - 17.11.1953 Kekkonen, Urho Kaleva Pääministerin sihteeri
35. Kekkonen III
20.9.1951 - 30.11.1952 Kekkonen, Urho Kaleva Pääministerin sihteeri
34. Kekkonen II
17.1.1951 - 20.9.1951 Kekkonen, Urho Kaleva Pääministerin sihteeri
33. Kekkonen
18.3.1950 - 17.1.1951 Kekkonen, Urho Kaleva Pääministerin sihteeri

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Juusela, Jukka 59. Miettunen III 29.9.1976 - 15.5.1977 Ministerin valtioneuvoston kansliassa poliittinen sihteeri
Juusela, Jukka 56. Sorsa 11.9.1972 - 13.6.1975 Ulkoasiainministerin poliittinen sihteeri
Väyrynen, Paavo Matti 53. Karjalainen II 15.7.1970 - 29.10.1971 Pääministerin sihteeri
Loikkanen, Jouko 47. Karjalainen 14.4.1962 - 18.12.1963 Pääministerin sihteeri

16.7.2019 19.15. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.