Ministerin tiedot

Ahde, Matti Allan

1897

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 23.12.1945 Oulu
Ammatti ja koulutus: Sähköasentaja, järjestöohjaaja, kansanedustaja, TUL:n puheenjohtaja.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
63. Sorsa IV
1.10.1983 - 30.4.1987 Ympäristöministeri SDP 1308
6.5.1983 - 30.9.1983 Sisäasiainministeri SDP 148
6.5.1983 - 30.9.1983 Ministeri maa- ja metsätalousministeriössä SDP 148
6.5.1983 - 30.9.1983 Ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä SDP 148
6.5.1983 - 30.4.1987 Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä SDP 1456
62. Sorsa III
19.2.1982 - 6.5.1983 Sisäasiainministeri SDP 442
19.2.1982 - 6.5.1983 Ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä SDP 442
19.2.1982 - 6.5.1983 Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä SDP 442
Yhteensä 1897

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Ruotsalainen, Pekka 63. Sorsa IV 1.4.1986 - 30.4.1987 Ympäristöministerin poliittinen sihteeri
Leppänen, Jorma 63. Sorsa IV 1.9.1985 - 31.3.1986 Ympäristöministerin poliittinen sihteeri
Ruotsalainen, Pekka 63. Sorsa IV 1.10.1983 - 31.8.1985 Ympäristöministerin poliittinen sihteeri
Ruotsalainen, Pekka 63. Sorsa IV 24.5.1983 - 30.9.1983 Sisäasiainministerin poliittinen sihteeri
Pekkonen, Kari 62. Sorsa III 1.3.1982 - 31.3.1983 Sisäasiainministerin poliittinen sihteeri

25.5.2019 10.21. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.